Kötődésemet talán az magyarázza, hogy egyike vagyunk azoknak a családoknak, ahol a bevásárlás nagy családi esemény (volt régen, legalábbis). Talán ezért vontam be tudat alatt a család ilyenkor jelenlévő összes tagja közé magát a program helyszínét, a bevásárlóközpontot is.
A körítés végére érve: régen a soroksári Auchanba jártunk, akkor még nem létezett a most már sokkal közelebbi Market Central Ferihegy bevásárlóudvar, és annak Tesco-ja. A soroksári áruházat 2000-ben nyitotta a francia multicég, az ország másodikjaként. Nem pontosan emlékszem, de gondolom, a kezdetektől oda járhattunk, mint csábító új alternatívája a helyi kisközértnek. Lényeg, hogy a boltot csilivili pompájában "vettük át", és nagyjából párhetente, de havonta biztosan látogatást is tettünk benne. Pizzáztunk, fagyiztunk, nézegettem a játékosztályt, karácsonykor az égősorokat, gömböket, szóval hangulata volt, na! Aztán megnyílt 10 perc kocsiútra a vecsési Tesco, és mint a kiöregedett, megunt kutyát, kidobtuk egy dobozban mindennapi rutinunk autójából szegény Auchant az élet autópályája mellé.
Az elején persze sajnáltam, eleve minden változásnak ellensége vagyok. De hamar megszoktam az új kiskedvencet, a brit hipermarketet.
Olyannyira csak oda jártunk, hogy évek teltek el anélkül, hogy betettem volna a lábam a piros-zöld madár alá. Míg végül a hét elején megint meglátogattam. A bolt arculata mit sem változott, az Auchan foggal-körömmel ragaszkodik régi színeihez, szlogenjéhez, betűtípusához. A bejáratnál a vásárló elől elmenekülő beengedőkapuk helyett már csak antitolvaj kapuk voltak, viszont felettük még mindig ott lógott a belépők képét sugárzó monitor: figyelünk! Bent lehangoló látvány fogadott. Az áruház pompájából jóformán semmi nem maradt. Az épületet mind mérnöki, mind a régi jóbarát szemével szemlélve maga alá gyűrte az idő vas foga. A folyosó közepére kitett mobil hűtőpultok oldala leverve, meghúzva, bennük a félig ürességben teng
De ami igazán elszomorított, az a kasszáknál fogadó látvány volt.
Az Auchan az országban egyedüliként alkalmazott egy nagyon elmés megoldást a kasszáinál. Az eladó nem egy fém csúszdára pakolta rá a termékeket, hogy aztán onnan bárgyún a vevő felé csússzanak le, hanem a csúszda helyén két rövid futószalag volt. A szalag pénztáros felőli végén szögre húzva egy-egy tömbnyi zacskó sorakozott, mindefölött pedig üveg pult volt. A pénztáros a kisebb termékeket a zacskótömb legkülső, kihúzott elemébe pakolta be sorra, amikor pedig végzett, leszakította a teli zacskót a szögről, és a kis futószalagon a vevő felé továbbította, akinek onnantól már csak be kellett emelni a bevásárlókocsiba. A nehezebb cikkeket pedig a mini futószalagok feletti üveg pulton csúsztatta jövőbeli gazdája felé. Ez persze még abban a korszakban volt, amikor nem sajnálták a nejlonszatyrot a jónéptől, no meg a környezettől sem. Ez az egész vélhetőleg a zacskóadó bevezetésekor szűnt meg, és a brilliáns kasszák kiadó részeire felkerültek az uniform fémcsúszdák. Alájuk bekukkantva persze még ott szomorkodik mindenhol a két rövidke futószalag.
Ami pedig végképp elmélyítette bennem az érzést, hogy az Auchan pénzügyileg már kétségbe esett, az a folyosón talált "kalandpark" volt. Két nagy fa konstrukciót helyeztek ki az egyik üzletsori folyosóra, amelyeken bukósisakos kisgyerekek mászkálhattak, az egyik faszerkezettől pedig kötélpálya vezetett egy ütközőbakig. Igen, mindez a folyosó közepén. Ha egy bevásárlóközpont ilyen vállalkozásoknak adja bérbe a közlekedőfolyosóit... ott nem megy úgy a bolt, ahogy kéne.