2012. március 30., péntek

A város rabszolgái

A mérnök hajlamos rendszerben szemlélni az egész világot. Nevezhető foglalkozási ártalomnak, világképnek, sokmindennek. Néha hasznos, néha idegesítő, mindenesetre ennél a témánál most a várost egy komplex rendszerként fogom boncolgatni.
A nagyvárosok élő rendszerek, s mint ilyeneknek, folyamatos keringésük kell legyen. Ez a közlekedést jelenti, amely történhet egyénileg (soroljuk most ide a személyautót is), vagy tömegben. Az egyéni közlekedésre mondhatjuk, hogy luxus, hiszen alternatívája a tömegközlekedésnek, amely viszont elemi szükséglet. Volt szó rengeteget erről a fenyegető BKV-csőd kapcsán: ha leáll a keringés, meghal a szervezet. Ez egy olyan részrendszer tehát, amelyet hóban, fagyban, napsütésben, kánikulában, éjjel-nappal fenn kell tartani. A másik szempont pedig, hogy a személyi közlekedés igénye decentralizáltan jelentkezik, tervezni rá pedig nem lehet. E két dologból adódik, hogy a tömegközlekedést állandóan fenn kell tartani.
Az is világos, hogy egy közlekedési társaságnak - legyen akármilyen jómódú is (mint amilyen a BKV nem) - fix járműflottája van, messze nem cseréli olyan gyakran, hogy ne ugyanaz a járműpark szenvedje el ezt az igénybevételt egy tartósnak mondható időszak alatt. Ilyen szép, hosszú okfejtés után tehát megállapítható, hogy a tömegközlekedés járműveit baromi sokat strapálják.
És akkor konkretizáljunk kicsit: nem is "a járművekről" beszélnék úgy általában, hanem a BKV buszairól. Ezek a szerkezetek ugyanis a város igazi rabszolgái. Érvényes rájuk az elfoglalt üzletemberek kedvelt mondása: majd pihennek, ha meghaltak. Soha nincs számukra megállás, hiányosan, hibásan, éppen evickélve szolgálják végig a napot, többet futnak, mint nagyjából bármelyik jármű az országban, megbecsültségük pedig a nyilvános wc-k szintjénél jár valahol. Életkorukat többségük jócskán kiszolgálta már, üzemképességük pedig általában tényleg hajszálon függ.
És mindennek tetejébe megbecsülés helyett folyton szidalmakat kapnak. Mindig elszomorít, amikor az egység sugarú pesti "koszos öreg buszként", vagy "régi sz*rként" hivatkozik ezekre a nyugdíjas gépekre, amelyek már 40 éve szolgálják a fővárosiakat. Ahogy a tengerészek is elkeresztelték hajóikat, és lelket tulajdonítottak neki, én sem tudok ránézni úgy egy buszra, hogy ne látnám az elgyötörtséget a fényszórójában. A sofőrök pocskondiázzák, az utasok nem vigyáznak rá, a szerelők barkácsolják. Semmi sem maradt már abból a dicsfényből, amelyben úszva egykoron kigördült az élüzem Ikarus kapuján a vörös csillag alatt.
Ez így mind leírva még nekem is szentimentalizmusnak tűnik, de azért mégsem az: egy kultúráról sokat elmond, hogy bánnak a tárgyaikkal (tudom, mások az állatokat szokták felhozni, az is jó megközelítés). Elvégre mégiscsak a Föld erőforrásaiból alakították emberek fáradságos munkája által.
Na, de most, hogy átmentem hippibe és sztahanovistába is, egy utolsó vonatkozásról még szót kell ejteni: a buszsofőrről. Nem titok szerintem senki előtt (aki ismer), hogy egy napon én is BKV buszsofőr akarok lenni. Pontosabban a szórenden kicsit változtatni kell: akarok BKV buszsofőr lenni (mielőtt belevetném magam a diplomások világába). De már most belelátok az ő világukba is. Legtöbb problémájuk abból ered, amit egy buszsofőr barátom jól összefoglalt: "a sofőr a jármű tartozéka". Ez elég rosszul hangzik, de ha a közlekedési társaság szemszögéből nézzük, az elmélet eléggé el nem ítélhető. A társaságnak vannak buszai, ezek a buszok nem vezetik el magukat, kell bele a sofőr, nélküle üzemképtelen. Minden buszhoz gondoskodni kell tehát sofőrről a működés zavartalansága érdekében. Ha nincs sofőr, az hibás állapot. Ezen leírás alapján ugye, hogy máris mennyivel érthetőbb? Igen ám, csak hogy minden busz volánja mögött ember ül: családapa, testvér, szerető, édesanya. És többségüknek nehéz megszokni/elviselni, hogy mindenki alkatrészként tekint rájuk, hogy tulajdonképpen ők is rabszolgák. De ez van, ha a rendszer részei vagyunk, másképp meg nem megy.

2012. március 27., kedd

2. mérés: hibás autók

Az ígéretnek megfelelően lezajlott a második kattintószámlálós mérés is, melynek keretében a szemmel láthatóan műszaki, vagy erősen esztétikai hibás autókat számláltam. Ebbe beletartozik a lökhárító nélkül közlekedő autó ugyanúgy, mint az, amelyiknek két centis rés tátong a motorházteteje alatt, de az sem ússzta meg, amelyik kenőolajat égetett, vagy rendszám nélkül közlekedett. Lényeg, hogy a forgalomba helyezés, üzemeltetés feltételeinek nem tett eleget.
Mondták, és tudom is, hogy ez úgy lenne igazi statisztika, ha azt is számolnám, hány autóból látok ennyit, de egyrészt ez pusztán a hecc kedvéért történik, másrészt pedig minden nagyvárosi meg tudja ítélni, egy átlagos napon egy munkába járó ember hány embert, autót, stb lát.
Tehát az eredmények:
  • 1. nap: 10 db
  • 2. nap: 11 db
  • 3. nap: 6 db
  • 4. nap: 9 db
  • 5. nap: 12 db
  • összesen: 48 db
  • napi átlag: 9,6 db

Következő mérés tárgya: nyakkendők (ezt legalább könnyű lesz számolni :D)


2012. március 24., szombat

Profilváltozás

Szolgálati közlemény: A blognak indulása óta jelentősen megváltozott a foglalkozási területe. Az eredeti elképzelés szerint a személyes publikációs fórumom lett volna, ahol egyaránt írok a kis életemről, az egyetemről, a város dolgairól, vagy bármi másról, ami érdekel, foglalkoztat. Azonban akkora, és olyan olvasóközönség gyűlt össze, akiket már nem jó szájízzel "terhelnék" a személyes vonatkozású írásokkal, hiszen, ha nem ismernek, számukra jóformán semmilyen érdekességgel nem tudnak szolgálni. Ezért a személyes vonalat kiválasztom a blogból, és egy külön oldalon folytatom, a Végzet Mérnökei pedig már hivatalosan is "A mérnök megszólal" stílusú blogként fut tovább, lefedve főleg az egyetem és a városi lét jelenségeit. A perspektíva természetesen továbbra is az enyém marad, illetve a tényközléstől eltekintve minden megállapítás az én megfogalmazott véleményem lesz.

2012. március 23., péntek

Kós Károly tér

Aki valamilyen meg nem bocsátható okból kifolyólag nem lenne dél-pesti, annak valószínűleg most el kell mondanom, hol is van ez a Kós Károly tér.
Kezdjük akkor az elején: a XX. századelőn elözönlötték a vidékről érkező gyári munkások a fővárost, akiknek, mivel az ingázás nem jött szóba, valahol lakhatást is kellett biztosítani. Ezért 1908-ban Wekerle Sándor, akkori miniszterelnök (és a telep későbbi névadója) kezdeményezte a Wekerletelep építését, amely tervszerűen felhúzott, és nem történelmileg kialakult lakóövezet lévén szép geometriát követ: négy 45 fokban sugár irányt befutó út találkozik a telep közepét adó, négyzet alapterületű Kós Károly tér négy sarkánál, a sugárutak között pedig, mint a pókháló, feszülnek ki a mellékutcák. A telep szerencsére nem panelrengeteg lett: Fleischl Róbert, tervező javaslatára kertvárosi stílusban épültek meg a házak, hogy a vidékiből városivá lett embereknek ne legyen túl nagy a változás.
Aki pedig néz Barátok Köztöt (most megszólítottam a fél országot), az pedig már minden bizonnyal látta a tér egyik sarkán álló épületet: ez ugyanis a "Barátokköztház". De aki a dél-pesti régióban szerzett jogosítványt, az nincs kizárva, hogy a térre bekanyarodva eszmélt rá, hogy jé, ez a ház itt áll (mint ahogyan én tettem egy Suzuki Ignis volánja mögül még 2007-ben).
Ami a tér geometriáját illeti: bár négyzet alapterületű, körforgalommá nyilvánították, így egy irányban lehet körbeautózni. Amiért pedig minderről írok: 2010 nyarán a városvezetés megkezdte a terület rehabilitációját (bár a fogalom talán nem is helytálló: előtte sem volt annyira vészes, de azért a kommunista idők bélyege - mint oly sok közterünkon - ezen is rajta kéklett). A korábbi bágyadt, kitaposott gyep, lestrapált játszótér és kőlábú padok helyett üde, zöld pázsitot kapott a park, modern játszóeszközöket, bekerített kosárpályát, szánkódombot, de még gördeszkás rámpát is. Kacskaringós sétányok futják körbe az egyébként mind a négy oldaláról bekerített zöldövezetet, padkájukon széles padokkal. Kutyát bevinni nem szabad, sőt, a galambok etetése is tilos, de ez nem is róható fel az önkormányzatnak.
Az építkezést úgy-ahogy figyelemmel kísértem, amikor a tanpályára buszoztam a C kategóriám kapcsán, de amikor végre megnyílt a park, elámultam a hangulatától. A telep apraja-nagyja ott volt azon a derült, napsütéses délutánon, mindenhol gyerekek labdáztak, rohangáltak, idősek sétáltak, sőt, éppen sportnap is volt. Fantasztikus érája volt a helynek, és van is még mindig. Ma ismét ott jártam, és a helyiek változatlan lelkesedéssel habzsolják a közösségi életet a természetnek e csöppnyi, de annál lágyabb ölén. Egy negatívumot jegyzek csak meg minden alkalommal: a parkot négy oldalról járja körül több buszjárat. Volt olyan, amikor szétnézve a tér három különböző oldalán haladt éppen busz.
A teret körbeölelő egybefüggő (a sugárutak betorkollásánál boltíves) sorház érdekes stílusban épült: engem a Vajdahunyad várára emlékeztet mindig. A térre néző gyógyszertárba is benéztem, ahol pedig még az eredeti berendezés volt: a falakat magasan körbefutó polcok, az egyik ajtó fölött a polcrendszer csúcsán réz számlapos óra, régi gyógyszeres üvegek, antik mérleg. Szóval adnak a módjára a helynek, ez Kispest egyik büszkesége. Érthető, miért élettel teli minden meleg délutánon.

2012. március 9., péntek

Videó itt, képek a Facebook-on



És néhány kiegészítés a videóhoz:
  • igen, azóta rájöttem, hogy a TV-k nem Budapest gyártmányúak, hanem a HTSZ (Híradástechnikai Szövetség) készülékei, csak azt hittem, ez is olyasmi sorozat, mint az Orion folyókról elnevezett típusai
  • később kiderült, hogy a zh át lett rakva egy másik kampuszra, szerencsére rajtam kívül volt még két félretájékozott, így erről még épp időben tudomást szereztünk
  • érdekes megfigyelni, hogy a terem sarkában van projektorvászon, vetítőnek viszont nyoma sincs. Gondoltam, hogy talán az az egy hiányzó tetőelem azért lett kivéve, de ha onnan lógna a projektor, nem volna szembe a vászonnal.
  • az meg már némiképp szomorú megfigyelés, hogy a mennyezet üvegtáblái sima katedrálüvegből vannak. Tehát ha bármi okból betörnének, éles szilánkok zúdulnának a hallgatók nyakába...

A Facebook-on pedig (ahogy eddig is) megtalálhatóak olyan képek (végülis ezek sorozata felfogható képriportnak is), amelyek önmagukban nem tesznek ki egy bejegyzést, viszont valami érdekességet mutatnék meg a közönségnek általuk, amit jártamban-keltemben láttam vagy a városban, vagy az egyetemen. Most is került fel sok új, tessék nézni!