2014. január 8., szerda

Belegondoltál? - Mitől zúg a mikró

A mikrohullámú sütő is tipikusan olyan eszköz, amelyet sokan minden nap használunk, de mégsem feltétlenül tudjuk, hogyan működik. De ha még tudjuk is (ahogyan esetemben), nem feltétlenül tudjuk, konkrétan melyik alkatrész miatt zúg a mikró. Nos, erről lesz szó most.
Aki esetleg nem tudná, álljon itt egy rövid kis áttekintés a működési elvről: a mikró terébe helyezett étel/ital molekuláit mikrohullámú sugárzás hozza mozgásba, az étel ez által melegszik fel. A tányér (ideális esetben) azért nem lesz forró, mert az anyagában nincs olyan, amire a mikrohullám melegítő (gerjesztő) hatással tudna lenni. A fém pedig azért vet szikrát, mert nem tudja elnyelni a sugárzást.
A mikrohullámú sugárzást egy magnetron csőnek nevezett szerkezet állítja elő, amelyet (természetesen) katonai célra akartak eredetileg felhasználni, radareszközökben. Adná magát a válasz tehát, hogy ez zúg. Na, de nem! Részét képezi a hangnak (gondolom), de olyan zúgással, mint amikor egy transzformátoron az átalakított energia egy része hanggá alakul. A zaj nagyobbik részéért az a ventillátor felelős, amely a levegőt keringeti a melegítőtérben. Amíg utána nem néztem a mikrók működésének a legutóbbi nyáron, fel sem merült bennem, hogy a lehegőt keringetni kell ezekben a készülékekben, ha nem akarjuk, hogy az étel felgőzölje magát, vagy túlmelegedjen. Szóval a mikró zúg és búg, méghozzá a magnetron csőtől és a keringető ventillátortól.

Akit részleteiben érdekel a magnetron működése (és angolból is elég jó), annak itt egy videó:


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése