2013. december 3., kedd

Belegondoltál már fordítva?

Van valami, ami csak kb. egy éve kattant át nekem. Onnan, hogy bele se gondoltam, csak kicsit fura volt, odáig, hogy teljesen összeállt a dolog. Az pedig a levegő. Annyira körülvesz minket, és annyira szó szerint ott van mondenhol, hogy a jelenlétét hajlamosak vagyunk úgy tekinteni, mintha semmi nem lenne ott. Pedig ott van! És erre emlékezni elengedhetetlen ahhoz, hogy megértsünk csomó mindent vele kapcsolatban.
Az első furcsa dolog nekem a vákuum volt. És nem csak az, hogy két u-val kell írni, hanem, hogy mitől szív. Mi szív? Hová szív? Hát pont nem szív! Az jelentette nekem a megoldást, hogy a levegőt egy mindenhol ott lévő, mindent kitöltő, mindennek nekifeszülő labdatengernek képzelem. Az atmoszféra határától a Föld felszínéig tart, és nehezedik ránk. Egy atmoszféra nyomással (nem véletlenül ez a neve), vagy 0,1 MPa-lal, vagy 1 bárral. Ha valahol vákuum keletkezik (tehát levegőhiány), a kilométerekre fölétornyosuló levegő azt azonnal be akarja tölteni, oldalról, alulról, mindenhonnan igyekszik oda. Ha beszívom a levegőt, csak annyi történik, hogy kitágítom a tüdőmet, és belétolul a levegő. Nehéz átállni erre, de ha belegondoltok... Amikor bekapcsolom a porszívót, a turbinája elkezdi gyorsan kilökni a levegőt belőle, így a cső végén beáramlik az új.
Aztán ott van a szél. Honnan fúj? Mi hajtja? Ez sem fúj, hanem inkább "gurul". Ha valahol meleg a levegő, az könnyű. Ha könnyű, akkor nem felszáll, hanem bezúdul alá a hideg, és felnyomja a meleget. Ha bezúdul, akkor fúj a szél. Ha a földszinen kinyitják a bejárati ajtót, az emeleten megreccsen a lambéria, mert a házba zárt labdatengert megnyomja lent az ajtó, és a mozgás egészen a tetőlambériáig jön az emeletre.
Áramlástanból volt egy olyan feladat, hogy egy fúvókában áramlik gyorsan a levegő, és a fúvóka aljából nyílik egy üvegcső, amely egy tál folyadékban végződik lejjebb. És hogy lehet megállapítani a fúvókasebességet abból, amilyen magasra a folyadékot felszívja az edényből. Hát én ott elakadtam, hogy mitől szívja fel a sebesség. De most már világos. Azért, mert amikor a levegő irányítva áramlik egy irányba, nincs ideje a falnak ütközni (statikus nyomás), a mozgási energiája nagy része a dinamikus nyomás. Ha pedig nem ütközik a falnak, az edényre nehezedő labdatenger fel tudja nyomni a folyadékot a csövön.
Szóval ez a titok! Fordítva van. A meleg nem felszáll, hanem felnyomják, a vákuum nem szív, hanem a levegő tolul be.
Amit viszont még mindig nem értek, az az, hogy hogyan nem keverednek össze a rádiohullámok. Ugyanis a levegő "megtelt". Annyi Wifi jel és rádiójel és (tv jel most már nem) és bluetooth jel és hang és minden terjed a levegőben, hogy ezek hogy nem interferálnak. Pedig túl vagyok egy félév Telekomon, és még mindig nem tiszta. Hogy tudja egy wifi router úgy megrezgetni a levegőt, hogy az az én laptopomon behozza a Youtube videót. Ilyen gyorsan, ilyen pontosan, minden laptopnak a saját adatforgalmát... Hogy? Mitől működik? Hogyan bízhatott a sikerben az, aki a rádiokommunikációt feltalálta? Őrült egy ötlet...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése