Előbb egy kis terminológia: a kulcs feje a fej, eddig nem sok újat mondtam, viszont azt, ami abból kiáll, tollnak nevezik. Két fő kivitel van: a régebbi esetében a toll egy henger, amelyből különböző alakban állnak ki fém lemezalakzatok a végén (talán valakitől úgy hallottam, ez a pillangókulcs/lepkekulcs), illetve a modernebb verzió (legjellemzőbb példa itthon az Elzett), amelynél a kulcstoll egyik (vagy mindkét éle) recés. Belegondoltatok már, hogy ezeknél a kulcsoknál pontosan hogy nyílik a zár? És, hogy mi az a pergő, fémes reszelő hang, amikor bedugjátok a kulcslyukba?
A legjobban ez a gif szemlélteti a zár működését:
Alapállapotban a zárhengerbe rugó által nyomott pöcökpárok lógnak bele. Mindegyik pöcökpár esetében más az alsó és felső pöcök hosszának az aránya, ami azt jelenti, hogy mindegyiket más magasságba kell emelni ahhoz, hogy egyszerre mind lehetővé tegyék a zárhenger elfordulását - hogy pont ott legyen köztük a vonal, ahol a zárhenger külső palástja. A kulcstoll recéje pedig ezen magasságok sorozata. Miután a kulcs benn van, a zárhengerre förgzített kiállás mozgatja a zárnyelvet.
Ez segít megérteni azt is, hogyan törik fel a zárakat a filmekben, sorozatokban. Igaz, hogy (hacsak nem rém gagyi a zár) nem elég hozzá pár másodperc, és pusztán egy hajtűvel sem lehet megoldani, a módszer nem sokkal bonyolultabb. Két dolog kell hozzá: egy nyomatékkulcs, amelynek hegyét a kulcslyukba dugva a feltörő enyhe nyomatékot fejt ki a zárhengerre azért, hogy amikor másik kezében a speciális, vékony, alakra szabott lemezt bedugja, és a pöcköket egyenként feltolja a megfelelő magasságig, azok utána ne essenek vissza (hiszen a nyomaték ellenében az a pöcökpár engedni fog).
Hogy honnan tudom mindezt? Egy időben beleástam magam a témába, és be is szereztem egy ilyen készletet. Szóval nehogy meglátogassam valamelyikőtöket az éjszaka közepén.
A gif forrása: http://www.youtube.com/watch?v=Wtl2hmHZCLw
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése